Bengts Blogg

Bengt Malmgren, Läkare och katolik i Stockholm

Interaktivt

  • RSS
  • Info om nytillkommet till:
    OK

Intressant som jag läst

Senaste poster

Länkar:

Sökord

Arkiv

---

  • Profetisk eller populistisk kyrka?
  • Karin Boye och pride-festivalen
  • Benny Hinn och Livets ord – Är man så besatt av helanden?
  • Svenska kyrkan böjer sig för pride
  • Låt samtalet handla om vad kristen efterföljelse innebär
  • Katolska kyrkan: Dags för Canossa
  • Inter bara prästerliga skandaler
  • Samvete och sanning
  • Sluta förtryck homosexuella
  • Jesus - historiens största sanning
  • Vi är i början av en stor reningsprocess
  • Should I stay or should I go?
  • Livets ord: Meningen med föreningen (Henrik Berggren)
  • Konstfack: Ignorant eller bara arrogant?
  •  

  • Celibatet är inte del av katolska kyrkans lära
  • Det enda rätta är att kyrkans hierarki avgår
  • Abuse crisis is actually a hierarchy crisis
  • 12 Reasons the Cross Is Not a Violation of Freedom
  • Teokratins frestelse
  • Vem kan förstå Svenska kyrkan?
  • Benedict's ongoing battle against secularism
  • Hur förklarar man sexuella övergrepp utanför katolska kyrkan?
  • Vårt behov av syndabockar
  • Mer förföljelse än granskning

  • SIGNUM

    KATOLSKT MAGASIN

    DAGEN

    VÄRLDEN IDAG

    HEMMETS VÄN

    KYRKANS TIDNING


    Community

    Oas-möte i Borås med ekumenisk bredd och katolsk mässa.

    Igår inleddes sommarens stora Oas-möte i Borås med cirka 6 000 besökare. Det finns liksom i fjol en ekumenisk bredd som är stor: En ortodox präst, medverkar, en messiansk jude liksom trosrörelsens Ulf Ekman. Katolsk mässa kommer också att firas vid två tillfällen, säger Jan Hallquist som är samordnare för Borås-mötet.  Själv skall jag nog försöka ta mig ner och vara med under lördagen. Annars kan man också lyssna till föredragen via webbradio i år.  [Programfolder här].

    Jag läser i dagens nummer av Världen idag en intressant  artikel av Ulf Ekman, den första i en serie av tre, där han analyserar kristendomens kris i Sverige idag. Ulf har mycket att säga som rör hela kristenheten. Jag skall återkomma till detta i ett senare inlägg.

    Posted: 2009-7-22 7:42 by Bengt Malmgren | with 1 comment(s)
    Sorterad under: , , ,

    Comments

    Jonas said:

    Hej Bengt och välkommen ner hit till OAS! Mötet har börjat väldigt bra med kyrkoherden i Kinna Owe Johansson och nu i förmiddags den ortodoxa prästen från Nordirland. Och ikväll Ulf Ekman som sagt. Idag och på fredag är det mässa enligt katolska kyrkans ordning och det ska också finnas tillfälle till bikt även hos en katolsk präst (antagligen från och med idag, igår hade inte den prästen kommit). I år har även Stillhetens Oas delvis flyttat ut i stora hallen då det innan kvällsmötet är vesper där.

    Här på OAS känns kyrkans enhet mycket närmare än vid något annat tillfälle, möjligen Jesusmanifestationen undantagen.

    # juli 22, 2009 1:39