Unga kristna talar för en positiv och ansvarsfull sexualitet.
I en debattartikel i Dagen skriver några unga kristna om behovet av en nytt förhållnigssätt till sexualiteten som hjälper unga människor att lyftas upp snarare än tryckas ner, som leder till minskade antal tonårsaborter och att klamydia-epidemin avtar. För allt är inte bra idag. Man skriver:
Arbetet med att minska antalet aborter måste också handla om ett ansvarsfullt sexliv där unga människor förstår att sex och möjligheten att bli gravid är naturligt sammankopplade. Det kan låta som en självklarhet, men faktum är att graviditeten för många kommer som en överraskning. Knappast några ungdomar är ovetande om preventivmedel eller hur man skyddar sig, ändå verkar det inte som om informationen fungerar. Många ungdomar lever ett riskfyllt sexualliv, men konsekvenserna av det talas det mindre om... Allt oftare läser man larmrapporter i svenska medier som handlar om de problem som rör ungdomar. Den psykiska ohälsan har ökat och pressen på hur man ska vara kan vara nedbrytande för många unga. Och den ökande sexualiseringen har fått många negativa konsekvenser.
Det krävs tydliga röster som säger något annat än vad majoriteten i det svenska samhället framför till oss ungdomar... kristen tro och kristna värderingar är relevanta och avgörande för ungdomar på 2000-talet. Vi är övertygade om att den kristna synen på relationer och sexualitet kan skapa ett samhälle och en kultur där unga människor lyfts upp snarare än trycks ner.
Det är bra att det finns unga kristna som tar dessa frågor på allvar och kan vara till stöd för unga som söker sin identitet. Gång på gång hör man särskilt om unga flickor som känner sig tvingade att leva upp till den promiskuösa sexnorm som man tror man måste följa för att vara "inne" idag. Unga grabbars råa sex-jargong är heller inget som främjar deras mognad till vuxna ansvarstagande män, bakom den tuffa ytan finns den känsliga unga människan som söker bekräftelse. Behovet av bra förebilder är stort.